ابزار تلگرام

آپلود عکسابزار تلگرام برای وبلاگ

رستاخیز :: پاسداران فرهنگ/سماء.

پاسداران فرهنگ/سماء.

به کانال سخن_نو بپیوندید

به کانال سخن_نو بپیوندید

پاسداران فرهنگ/سماء.

هدف از ایجاد این پایگاه اینترنتی الفت بیشتر با جوانان وطنم یعنی ایران است باشد تا با همدلی و همراهی در راه صواب دست همدیگر را بگیریم و تا قله های سرافرازی با هم دیگر باشیم

پیام های کوتاه
آخرین مطالب
پیوندهای روزانه

رستاخیز

سه شنبه, ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ۱۰:۵۳ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

به بهانه رستاخیز

صدای انتقادات تند و بسیار شدیدی که نسبت به اکران عمومی فیلم سینمایی رستاخیز انجام گرفته است نشان از یک نفرت و انزجار عمومی نسبت به توهین یا تضعیف و یا تحریف واقعیت های دینی و تاریخی و مذهبی است.

لذا لازم دیدم تا چند نکته را دوستانه به دوستان خود تذکر دهم:

1-شاکی و متهم؛

قضاوت قبل از اثبات جرم متهم و شکایت شاکی به هیچ وجه مشروعیت ندارد و معقول نیز نیست. استناد به لینک ها و خبرهای فضای مجازی که در کمتر از ثانیه ای هزاران نسخه از آن خبر ها در شبکه های اجتماعی و خبرگزاری های بی تعهد می پیچد کاری نیست که فرد عاقلی نسبت به آن اقدام کند بلکه صحبت کردن و اظهار نظر نسبت به مسئله ای نیازمند علم قطعی و یقین آور به آن مسئله است. لذا از تمامی کسانی که قلب آن ها برای اهلبیت می تپد باید راه اهلبیت را ادامه دهند و از روی یقین و علم صحبت کنند و افسار کلام و تفکر خود را به دست این فضاهای غیر قابل اعتماد ندهند بلکه بعد از مشاهده کامل جریان و مسئله مورد نظر خود صرفا نظر خود را در مورد همان مسئله و جریان آن هم با رعایت تقوای الهی و حدود شریعت و انصاف بیان نمایند

2-انتقاد های خوب؛ راهکار های افراطی

پا رو پا انداختن و سخن گفتن از آسان ترین کار های روی زمین است. کسانی که از عرصه کار و فعالیت های اجتماعی به دور هستند به راحتی سخن بر زبان می رانند و تمام نظام و مجموعه ای که به نظر آنها کار صحیح را انجام نداده است را مورد انتقاد قرار میدهند و یا تخریب می کنند. معمولا انتقاد فراوان و بی حد و حصر احساس عالم بودن را به فرد خواهد داد و این احساس کاذب موجب خواهد شد که غیر خود را کم کار و ناکار آمد تلقی کند لذا نگاهی از بالا به پایین دارد.

از طرف دیگر راهکارهایی که ما جماعت منتقد ارائه می دهیم به دلیل دوری از فعالیت ها و دغدغه های با اهمیت مردم و جامعه یا ناکار آمد هستند و یا افراطی.

مثالی اگر بخواهم بیاورم: برای کسی که به دور از میدان پر تلاتم جامعه نشسته است و شغل رسمی او انتقاد است اگر بگویی که فلان فیلم غیر اسلامی تولید شده میتواند پیشنهاد های زیر را داشته باشد:

1- بستن در سینما

2-توقیف فیلم

3-تبلیغ علیه فیلم

4-آتش زدن سینما

5-فحش و ناسزا گفتن نسبت به افرادی که آن فیلم را ساخته اند

و چند ده مورد دیگر ...

در خوشبینانه ترین شرایط که علیه آن فیلم تبلیغ شود خود این عاملی خواهد شد که فروش و تماشای آن فیلم افزایش یابد. یعنی آن منتقد بازی دو سر باخت را به پایان رساند.

3-نسبت گناه ما و دیگران؛

مثال معروفی که همه ما می دانیم و به آن اعتقاد داریم که حرمت امامزاده را متولی او باید نگه دارد. حرمت و عظمت اباعبدالله را نیز افرادی که هیئتی هستند و بیشتر خود را منتسب به اهلبیت میدانند باید نگه دارند.

هر کاری که برای شناختن و شناساندن امام حسین علیه السلام برای دیگر افراد لازم است را باید به کار برد تا نقطه ابهامی در این مسئله باقی نماند. چرا هیئتی ها خود را موظف به ساخت فیلم برای امام حسین نمی دانند؟ چرا تنها دغدغه بعضی از ما فقط حضور در هیئت ها شده است؟ چرا کارهای هنری و فرهنگی برای شناساندن امام حسین انجام نمی شود؟

نسل جوان جامعه امروزی به دنبال الگویی است که بتواند عزت و سعادت دنیا و اخرتش را تامین کند و بهترین الگو را حضرت اباعبدالله الحسین یافته اند حال آنها می خواهند با ایشان آشنا شوند و زندگی ایشان را بدانند و از هر طریقی شده اطلاعاتی را نیز به دست آورند. واقعه عاشورا طلایی ترین نقطه ایستادگی ظلم و عزت و بی دینی و دین اصیل بود و میتوان ادعا کرد که بهترین و جذابترین وسیله شناختن زبان هنر است که امروزه در هنر های تصویری و صوتی نظیر ساخت فیلم یا پویا نمایی متجلی می شود حال اگر ما مذهبی ها فیلم مطابق با واقعیتی را نساختیم و دست روی دست گذاشتیم اگر فرد دیگری فیلمی ساخت که تحریف و دروغ در آن بود دیگر نمی توان به مردم گفت که نگاهش نکنید بلکه مردم شدیدا علاقه مند به تماشای این گونه فیلم ها هستند تا بتوانند زندگی یک فرد را در زبان تصویر تجربه کنند.

به نظر این حقیر بیشتر از اینکه گناهی متوجه سازنده همچنین فیلمی باشد تقصیر و کوتاهی اصلی از ما هیئتی هاست.

سخن پایانی

اعتراض و نقد و حتی مقاومت در برابر ساخت آثاری که تاریخ و مذهب یک ملت را تحریف میکند امری لازم و ضروری و عقلانی است ولی نکته ای که نباید مغفول بماند این است که توجه ما نباید درگیر مسائلی جزئی همچون ساخت یک فیلم تحریف شده باشد زیرا امکان ساخت هزاران فیلم تحریف شده دیگر نیز وجود دارد که در آن صورت انرژی و وقت یک ملت با همین مزخرفات گرفته خواهد شد بلکه باید با دید آسیب شناسانه و مبنی محور نسلی را تربیت کرد که تحریف تاریخ و مذهب را برنتابند تا هنگامی که محصولی را می سازند از این خطرها و تهدیدات در امان باشند.

و جمله پایانی این که گناه ما را نباید کسی بر دوش بکشد. کوتاهی ماست که موجب شده تا فضای هنری و فرهنگی به قدری به ولنگاری برسد که هر محصولی را به اسم اهلبیت تولید کنند و در جامعه پخش کنند.

صادقانه بگویم: خواب بودیم....

نظرات  (۱)

۲۳ تیر ۹۴ ، ۱۱:۰۱ علی مهدی زاده
الان من متوجه نشدم این نوشته نقد فیلم رستا خیز بود؟توضیح درمورد فیلم بود؟ لطفا به وب من سر بزنید با تشکر
پاسخ:
این مطلب در نقد فیلم رستاخیز نبود بلکه تلنگری بود که باید به خودمان بزنیم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">